Sve od Wordpress pluginima 2024

Koliko pluginova trebate imati na vašoj WordPress stranici?

Imate li web stranicu kojoj želite dodati neku novu funkcionalnost, najlakše rješenje za to jest – plugin!

Plugin je mali komadić softvera kojeg možete instalirati na svoju WordPress stranicu da biste dodali novu funkcionalnosti ili novu značajku, i to jednostavno, brzo i puno jeftinije nego da vaš web developer to samostalno složi.

Dobra stvar pluginova jest upravo ta jednostavnost. Ali jednostavne stvari imaju tendenciju zakomplicirati stvari ako se ne kontroliraju…

 

 

Koliko pluginova treba imati web stranica?

“There’s an app for that” može komodno biti “There’s a plugin for that”. Jer pluginova ima za sve moguće funkcionalnosti.

Prosječna WordPress web stranica ima između 20 i 30 pluginova i obično sve funkcionira ok.

Broj pluginova na WordPress stranici zapravo ovisi o vašim potrebama i željama. Tako će nekim web stranicama biti dovoljno pet pluginova, dok će na drugim broj pluginova dosegnuti i broj 50.

Iako nema gornje granice koliko smijete pluginova imati na webu, ali neko pravilo je da se suzdržite od instaliranja previše pluginova iz više razloga:

 

  1. Performanse: Svaki plugin kojeg dodate na WordPress stranici dodaje određeni dio koda i vanjske zahtjeve. Previše pluginova može usporiti učitavanje i naštetiti funkcioniranju vaše web stranice. Zamislite li web stranicu kao auto, plugin bi bio dodatan teret kojeg auto mora moći prenijeti ili povući. Imate li previše pluginova, web stranica će se vući sporo pluginova k’o auto na kojeg ste natovarili gro tereta, plus ima i dodatnu prikolicu. Ili se pak pluginovi međusobno sukobljavaju,pa se stranice ruše, događaju se greške itd.

 

  1. Sigurnost: Pluginovi mogu biti potencijalni sigurnosni rizik ako se redovito ne ažuriraju ili ako ste ga instalirani od neprovjerenog izvora. Što više pluginova imate, to je vaša web stranica osjetljivija na napade.

 

U prosjeku, svake 22 minute dogodi se napad na WordPress stranicu.

Baš je u listopadu 2024. registriran ogroman napad na WordPress stranice preko lažnih pluginova. Maliciozni pluginovi nerijetko koriste imena koja su vrlo slična dobrim pluginovima, npr. Wordfense Security i LiteSpeed Cache, dok neki koriste naprosto izmišljene nazive.

 

ovo je popis malicioznih pluginova koji su ljetos harali:

Custom CSS Injector
MonsterInsights Classic
Custom Footer Generator
Wordfence Security Classic
Custom Login Styler
Search Rank Enhancer
Dynamic Sidebar Manager
SEO Booster Pro
Easy Themes Manager
Google SEO Enhancer
Form Builder Pro
Rank Booster Pro
Quick Cache Cleaner
Admin Bar Customizer
Responsive Menu Builder
Advanced User Manager
SEO Optimizer Pro
Advanced Widget Manage
Simple Post Enhancer
Content Blocker
Social Media Integrator
Universal Popup Plugin

 

  1. Kompatibilnost: Nisu svi pluginovi složni, odnosno nisu programirani da rade zajedno. Neki pluginovi ometaju rad drugih, što rezultira greškama i problemima s funkcionalnošću stranice.

Jako je bitno znati koji plugin potencijalno smeta drugima. Ako uočite probleme s web stranicom, optimalno je da gasite jedan po jedan plugin kako biste detektirali koji točno radi nered.

 

  1. Održavanje: Neažurirani plugnovi odgovorni su za 92% svih sigurnosnih rizika.

Malware je  najčešća metode za hakiranje WordPress stranica. A malware se upravo preko neažuriranih pluginova, tema i CMS verzija najlakše i infiltrira na neku web stranicu.

 

Koliko webova koristi WordPressov CMS?

Koliko web stranica koristi WordPress CMS

Više od 800 milijuna web stranica koristi WordPress (podatak iz kolovoza 2024.).

WordPressov CMS koristi čak 62,5% svih web stranica za kojeg su dostupni podaci o content management sustavu.

To je ujedno 43.6% svih web stranica na svijetu.

 

Koliko pluginova za WordPress postoji?

U listopadu 2024., postoji oko 60.000 besplatnih pluginova dostupnih kroz WordPress Plugin Directory, a još 5200 plaćenih pluginova dostupni su preko CodeCanyona. Ukupno bi to bilo nešto više od 65.000 pluginova.

 

Koji su najpopularniji pluginovi za WordPress stranice?

 

Popularni WordPress plugnovi

 

WordPress ima na tisuće pluginova koji dodaju funkcionalnosti i poboljšavaju korisničko iskustvo na nekoj stranici. Kako in ne mogu baš sve izlistati, evo popisa 10-ak top pluginova:

 

  1. Yoast SEO

Moćan SEO plugin koji pomaže pri optimizaciji sadržaja za SEO.

Od gotovo 60 tisuća pluginova, Yoast SEO je najpopularniji WP plugin s preko 10 milijuna instalacija. Ima visoku ocjenu 4,8, i to na fascinantnih 25.000 recenzija korisnika.

 

  1. WooCommerce

WooCommerce je najjači plugin za izgradnju i održavanje webshopova. U 2023. godini, čak 38,7% svih eCommerce webova koristilo je WooCommerce platformu.

WooCommerce je do sada instaliralo preko 292.096,298 WordPress korisnika, što otprilike znači oko 30.000 downloada dnevno otkad postoji.

  1. LiteSpeed Cache

Trebate li poboljšati performanse web stranice, odnosno ubrzati je, LiteSpeed plugin će vam u tome pomoći. Instaliralo ga je preko 5 milijuna korisnika.

  1. Elementor

Popularan alat za izradu stranica s funkcijom drag& drop (povuci & otpusti) koji korisnicima omogućuje da naprave custom dizajn bez da znaju programirati.

  1. Contact Form 7

Jednostavan plugin kojeg možete koristiti za izradu kontakt formulara na svojoj WP stranici.

  1. WPForms

Slično kao i prethodni plugin, WPForms služi za kontakt formulare, ali i za anketiranje te plaćanje preko web stranice. Iznimno je jednostavan za korištenje i ima nekoliko predložaka koji vam olakšavaju posao.

  1. Jetpack

Jetpack je popularan plugin kojeg je preuzelo više od 4 milijuna ljudi, a koji ima niz opcija za poboljšanje sigurnosti web stranice, performansi, pregled statistika, mogućnost primanja uplate preko PayPala ili Stripea itd.

  1. WP Super Cache

Plugin za kaširanje koji poboljšava performanse web stranice generirajući statične HTML fileove iz dinamičnog sadržaja.

  1. Akismet

Vrlo popularan plugin za borbu protiv spama u komentarima i u kontakt formularima. Preuzelo ga je više od 6 milijuna ljudi i ima visoku ocjenu 4,5.

  1. Wordfence Security

Složeni plugin za povećanje sigurnosti vaše web stranice. Pomaže u zaštiti od malwarea, hakerskih napada i probijanja firewalla.

 

Zapamtite: Downloadajte samo provjerene pluginove te čitajte recenzije prije nego li se odlučite instalirati neki od pluginova na vašu stranicu. Redovito ažurirajte sve pluginove.

 

Dodatno: 15 najboljih SEO Chrome ekstenzija za vašu web stranicu

Ako ti se sviđa članak, podijeli ga drugima!

Najnoviji članci